top of page

Dzisiejsze przemyślenia:


Dysproporcja, Zasada Pareto i System Zasysający: Krótka Analiza Niewidzialnych Sił Kształtujących Ludzkie Życie


Świat, w którym żyjemy, jest kształtowany przez prawo dysproporcji. W tym kontekście, zasada Pareto, która sugeruje, że 20% ludzi kontroluje 80% zasobów, stanowi wyraz głęboko zakorzenionych nierówności. Dlaczego tylko nieliczni mają władzę nad resztą?


Wiedza i władza: Privilegium czy przeznaczenie?


Niektórzy rodzą się w luksusie, inni w ubóstwie. Te różnice nie są jedynie wynikiem przypadku, ale efektem skomplikowanych mechanizmów społecznych, ekonomicznych i politycznych, które kreują nasze życie.


System Zasysający: Wampiryczna Natura Społeczeństwa


Ten system organizacji społeczno-gospodarczej w jakim żyjemy ma charakter zasysający. Większość ludzi daje systemowi znacznie więcej, niż ten im zwraca. Przykład? Pracownik fizyczny zarabiający 30 zł na godzinę. Jego wkład w świat jest znaczny, ale wymiana wartości w odpowiedzi na ten wkład jest dla niego deficytowa.


Przemysł i energetyka są kolejnymi przykładami tej nierówności. Produkcja artykułów spożywczych czy ubrań, czy generowanie pewnej ilości energii, wymaga olbrzymiego nakładu pracy i zasobów. Koszty te są często niewspółmierne do końcowego rezultatu. A cena, jaką płacimy za te nierówności? Środowisko naturalne.


W efekcie, system, który stworzyliśmy, dosłownie ogołaca większość ludzi z ich energii - w postaci siły, czasu czy pieniędzy. Osiągnięcia wielu są wykorzystywane w celu podtrzymywania luksusowego życia nielicznych.


W poszukiwaniu równowagi


Aby naprawić tę nierówność, musimy przemyśleć nasze społeczno-gospodarcze struktury i zrozumieć, dlaczego dopuszczamy do tak głębokich dysproporcji. Czy zasada Pareto jest nieunikniona? Czy możemy zbudować bardziej sprawiedliwy system, w którym każdy otrzymuje uczciwą część tego, co przynosi?


Kiedy zrozumiemy, jakie siły napędzają nasze społeczeństwo, będziemy w stanie lepiej je kształtować. Musimy zastanowić się nad wartościami, które leżą u podstaw naszej cywilizacji i zdecydować, czy są one warte utrzymania w obliczu takiego cierpienia i nierówności.

13 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page